New York City Student Awards


OUTSTANDING GRADUATE STUDENTS OF THE YEAR

In recognition of scholarship and exceptional dedication to the ideals of the Dyson College of Arts and Sciences

For the outstanding graduate at the doctoral level

  • Karen M. Pinto

For the outstanding graduates at the master level

  • Jennifer L. Clare
  • Justyna Janusz   

SCHOLASTIC ACHIEVEMENT AWARD

To the student excelling in scholarship, effectiveness in class discussions, research and general performance in a baccalaureate degree program

  • Victoria L. Measles 

CHARLES H. DYSON AWARD

Awarded to the graduating seniors and Fellows who best embody the ideals and values of the Dyson Society of Fellows

  • Matthew J. Ceurvels
  • Yahdon M. Israel
HONORABLE MENTION
  • Madelyn K. Farris 

HENRY BIRNBAUM ENDOWED SCHOLASTIC ACHIEVEMENT AWARD

Presented to a graduating full-time graduate or undergraduate student who has earned all of his/her degree credits at Pace University on the New York City campus, who has shown outstanding scholarly aptitude during his/her tenure at Pace, and who has earned a quality point average of at least 3.8 upon graduation.

  • Kerry P. McBroome

CAREER SERVICES AWARD

Awarded to the outstanding student who has participated in one or more of the University's pre-professional programs: co-op, internship, practicum, clinical, field work, or student teaching

  • Christian M. Rodriguez

DEPARTMENTAL AWARDS


AMERICAN STUDIES AWARD

For academic excellence in American studies

  • Cody D. Osterman 

ART AWARDS

For academic achievement in art history

  • Sally T. Capanzano 
  • Sara A. Rappa

For academic excellence and service to the art history program

  • Julia K. Vantrimpont           

For outstanding academic achievement in art

  • Sophia M. Eilbacher           

For outstanding academic achievement and service to the Art Department

  • Michael F. Hartmann          

For excellence in art

  • Chanel T. Thervil    

BIOLOGY ACHIEVEMENT AWARDS

For academic excellence in the bachelor of science degree program

  • Michael J. Boyle      

For academic excellence in the bachelor of arts degree program

  • Casey K. Connors   

For outstanding service to the department

  • Michael J. Boyle
  • Vincent M. Greco

For academic achievement in communication sciences and disorders

  • Taisiya Borik

BIOCHEMISTRY AWARD

For outstanding academic achievement

  • Lyanne Valdez

CHEMISTRY AWARDS

For outstanding academic achievement

  • Lindsay D. Mitchell

For excellence in research

  • Neil D. Patel

For outstanding service to the department

  • Lyanne Valdez

RAIFAH KABBANI CHEMISTRY AWARD

To the female student in chemistry and physical sciences who exemplifies excellence in both research and academics

  • Lyanne Valdez

FORENSIC SCIENCE AWARDS

For outstanding achievement in the bachelor’s program

  • Arianna Porrata-Doria

For excellence in research

  • Lindsay D. Mitchell

For outstanding service and commitment to the bachelor’s program

  • Elizabeth C. Valle

For outstanding scholarship in the master’s program

  • Shey L. Kimura
  • Erica Lam

For outstanding achievement in the master’s program

  • Erin A. Huber

For excellence in research

  • Adam J. Dale

COMMUNICATION STUDIES AWARD

For academic excellence in communication studies

  • Joseph M. Gay        

THE JERRY M. GOLDBERG STUDENT PARTICIPATION AWARD

  • Ashtain F. Rothchild

CRIMINAL JUSTICE AWARDS

For outstanding academic achievement

  • Nicholas A. Angelis

For academic excellence and dedication to co-curricular activities

  • Lindsay E. Downey  

SOCIOLOGY/ANTHROPOLOGY AWARD

For outstanding academic achievement and service in sociology/anthropology

  • Diana C. Sapanaro

ECONOMICS AWARDS

For the highest academic achievement in the bachelor of arts degree program

  • Sofya G. Sternik
For the highest academic achievement in the bachelor of science degree program
  • Vesna Gvozdenovic

For excellence in academic research

  • Daniel B. Boutarel
  • Rahul D. Rai

For excellence in monetary policy, research and presentation skills

  • Nashrah Ahmed
  • Daniel B. Boutarel
  • William A. Helander
  • Sofya G. Sternik

ELIZABETH LOTT MEMORIAL AWARD IN ECONOMICS

  • William A. Helander

ENGLISH AWARDS

To the English majors who have displayed outstanding academic achievement

  • Sophia M. Eilbacher
  • Nathaniel P. Hamer
  • Cody D. Osterman 

For outstanding service to the English Department

  • Zeynep Sasmazel

HISTORY AWARD

For academic excellence in history

  • Robyn L. Dannerbeck
  • Mary A. Tsaltas        

BENJAMIN T. FORD SCHOLARSHIP

For academic excellence in history

  • Daniel J. Cohn
  • Clay S. Katsky
  • Victoria L. Measles 

 

 

FILM AND SCREEN STUDIES AWARD

For outstanding academic achievement in the major

  • Margaret K. Dudasik
  • Alexander D. Winterberg

BOLIVAR-KAHLO AWARD

For excellence in scholarship in Latin American Studies

  • Caragh M. Barry
  • Roberto C. Chavez

MATHEMATICS AWARD

For excellence and demonstrated potential in the field of mathematics

  • Liana F. Brancati     

THOMAS D. O'SULLIVAN AWARD

For the graduating student who excelled in philosophy and religious studies

  • Angela R. Plura
  • Logan Salviano

RUDOLPH P. MONDELLI AWARD

For excellence in the study of Italian

  • Gabriella M. Cutrone

CHARLES RALLIDES AWARD

For excellence in the study of Spanish

  • Matthew J. Ceurvels          

THEATRE AWARD

In recognition of scholarship and overall achievement

  • Nickolas Papastefanou     

MUSICAL THEATRE AWARD

In recognition of scholarship and overall achievement

  • Rebeca P. Radoszkowicz  

POLITICAL SCIENCE OUTSTANDING SCHOLARS AWARDS

To the graduating senior who has displayed academic excellence

  • Michelle E. Gallo

To the graduating senior who has displayed academic excellence and outstanding overall commitment to the political science program

  • Kristina R. Butler

POLITICAL SCIENCE OUTSTANDING ACADEMIC AND CIVIC ENGAGEMENT AWARD

To the graduating senior who has combined outstanding academic achievement and service to civic engagement in political science

  • Cassandra R. Stimpson

THE DOROTHY DAY PRIZE IN PEACE AND SOCIAL JUSTICE

Awarded to the graduating senior who demonstrates academic achievement, intellectual curiosity, and passionate commitment to the field of peace and justice studies.

  • Hillary U. Larman     

UNDERGRADUATE PSYCHOLOGY AWARD

For excellence in the study of psychology

  • Kerry P. McBroome

ROBERT CLIFFORD OLIVER APPLIED PSYCHOLOGY/HUMAN RELATIONS AWARD

For outstanding achievement in the applied psychology/human relations program in the Department of Psychology

  • Massiel Marte
  • Jessica Thomas       

GRADUATE PSYCHOLOGY AWARDS

For the outstanding students in the Master of Art in Psychology program

  • Justyna Janusz
  • Abraham K. Lipton
  • Jillian Tolman

For the outstanding student in the Doctor of Psychology in School-Clinical Child Psychology program

  • Karen M. Pinto

For the outstanding student in the Master of Science in Education in School Psychology program

  • Joyce E. Dweck

For outstanding contributions to the Department of Psychology

  • Yelena Bromberg
  • Chuen Ann Chai
  • Logan P. Hegg
  • Smith E. Kidkarndee
  • Taoxin Zeng

TED BERNSTEIN AWARD FOR EXCELLENCE IN SCHOOL PSYCHOLOGY

For excellence in school psychology

  • Diana Weiss

IVAN WENTWORTH-ROHR AWARD FOR OUTSTANDING CLINICAL PRACTICE IN THE DOCTORAL PROGRAM

For the graduate psychology students who excelled in professional/clinical practice

  • Ashley Kaplan
  • Kelly R. Katsuras
  • Katelyn N. McGee

PANAYIOTA DEMETRIOU CULTURAL DIVERSITY RESEARCH AWARD

  • Amabell C. Garcia

PUBLISHING AWARD

In recognition of excellence in the study of publishing

  • Diana Cavallo
  • Jennifer L. Clare
  • Lindsey Ljungquist

MARILYN THORNTON WILLIAMS MEMORIAL AWARD IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES

For academic excellence in the major

  • Mara R. Berkoff
  • Victoria L. Measles