main navigation
my pace
Commencement

2010 Student and Faculty Awards

Westchester Campus

Trustees Award

The Trustees Award is presented to the graduating student or students whose positive contributions to University life and whose academic accomplishments exemplify the highest level of achievement attainable for an undergraduate.

Christopher Uhlick
Lubin School of Business


Community Service Award

The Community Service Award is presented to the graduating student whose active contributions to the life of the University community and to the endeavors of our neighbors in the surrounding community, most admirably embody an appreciation for the value of social responsibility.

Dinetta Sprolling
Dyson College of Arts and Sciences


Academic Leadership Award

The Academic Leadership Award is presented to the student or students who best exemplify academic citizenship through the integration of academic achievement and leadership, thereby serving as a role model for other students through the Center for Academic Excellence.

Matthew Anthony Chiarello
Dyson College of Arts and Sciences


Scholastic Achievement Awards

Pace University acknowledges these students for their excellence in scholarship, effectiveness in class discussion, research, and outstanding performance in a baccalaureate degree program.

John Karl Schintone
Seidenberg School of Computer Science and Information Systems

Mary Elizabeth DiLorenzo
Lienhard School of Nursing

Fota Samakai
Lienhard School of Nursing

Elizabeth Ann Emma
School of Education

Samantha Rose Egan
Dyson College of Arts and Sciences

Ryan Alexander Finnerty
Dyson College of Arts and Sciences

Richard Patterson
Lubin School of Business

Jacqueline C. Pelliccia
Lubin School of Business


New York City Campus

Trustees Award

The Trustees Award is presented to the graduating student whose positive contributions to University life and whose academic accomplishments exemplify the highest level of achievement attainable for an undergraduate.

Amit Tilani
Lubin School of Business


Community Service Awards

The Community Service Award is presented to the graduating student or students whose active contributions to the life of the University community and to the endeavors of our neighbors in the surrounding community, most admirably embody an appreciation for the value of social responsibility.

Jeccy Heng ex-aequo
Lubin School of Business

Taylor Elizabeth McHugh ex-aequo
Dyson College of Arts and Sciences


Academic Leadership Award

The Academic Leadership Award is presented to the student or students who best exemplify academic citizenship through the integration of academic achievement and leadership, thereby serving as a role model for other students through the Center for Academic Excellence.

Jaclyn Ilana Kopel
School of Education


The Charles H. Dyson Award

The Charles H. Dyson Award is presented to the most outstanding member of the Society of Fellows of Dyson College.

Nichole Marie LeFebvre


Scholastic Achievement Awards

Pace University acknowledges these students for their excellence in scholarship, effectiveness in class discussion, research, and outstanding performance in a baccalaureate degree program.

Stiliyan Deyanov Lazarov
Seidenberg School of Computer Science and Information Systems

Jaclyn Ilana Kopel
School of Education

Nichole Marie LeFebvre
Dyson College of Arts and Sciences

Yosef Lugashi
Lubin School of Business


Graduate Awards

Henry Birnbaum Endowed Scholastic Achievement Award

The Henry Birnbaum Endowed Scholastic Achievement Award is presented to a full-time undergraduate or graduate student on the New York City campus who has demonstrated outstanding academic achievement.

Erika Michelle Baron
Dyson College of Arts and Sciences


Outstanding Students of the Year

Presented in recognition of scholarship and exceptional dedication to the ideals of their school

Ernest Jeffrey Hutchinson
Seidenberg School of Computer Science and Information Systems
For Excellence in the Doctoral Program for Computing and IT Professionals

Gerald Philip Ardito
Seidenberg School of Computer Science and Information Systems
For Excellence in the Doctoral Program for Education Professionals

Mark Joseph Emig
For Excellence in the Master’s Program

Shweta Goel
For Excellence in the Master’s Program

Dmitry A. Sharlot
For Excellence in the Master’s Program

Ellen Marie Dombrowski
Lienhard School of Nursing

Jeanne C. Hickey
Lienhard School of Nursing

Shu Yu Huang
Lienhard School of Nursing

Kathleen McDonough
Lienhard School of Nursing

Marissa List Cohen
School of Education

Caitlin Nicole Portanova
School of Education

Erika Michelle Baron
Dyson College of Arts and Sciences
For Excellence in the Doctoral Program

Claire Marie Darling
Dyson College of Arts and Sciences
For Excellence in the Master of Science Program

Sarah Thatcher Garvan
Dyson College of Arts and Sciences
For Excellence in the Master of Science Program

Kathryn Margaret Hamilton
Dyson College of Arts and Sciences For Excellence in the Master of Science Program

Nadiya Marusyak
Lubin School of Business